Aktualności:

Wiadomości Statystyczne nr 4/2014

Dostępny jest już kolejny numer miesięcznika Wiadomości Statystyczne, poświęcony metodologii, teorii i praktyce badań i analiz statystyki publicznej, realizowanych w kraju i za granicą.
więcej..

XLII Ogólnopolski Konkurs Statystyczny

Aby zachęcić młodzież ze szkół średnich do rozwijania umiejętności wyszukiwania i interpretowania danych statystycznych, Główny Urząd Statystyczny pod patronatem Prezesa GUS już 42. raz zorganizował Ogólnopolski Konkurs Statystyczny.
więcej..

Uroczyste obchody 95-lecia powstania GUS

Z okazji jubileuszu 95-lecia powstania GUS Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom statystyki publicznej...
więcej..

"statystycznie mówiąc... 2013"

"Statystycznie mówiąc..." to tytuł publikacji przygotowanej w związku z przypadającą w bieżącym roku 95. rocznicą powstania Głównego Urzędu Statystycznego...
więcej..

Mały Rocznik Statystyczny Polski 2013

Opublikowane zostało kolejne wydanie na 2013 Małego Rocznika Statystycznego Polski. Opracowanie zawiera obszerny zestaw informacji o Polsce oraz uzupełniające, wybrane dane o krajach Europy i świata...
więcej..

Wszystkie newsy


 

Podstawy statystykiPodstawowe pojęcia


Czym jest statystyka?

Statystyka jest dyscypliną nauki zajmującą się metodami zbierania, opracowywania i analizy danych o zjawiskach masowych. Statystyka ma na celu wykrywanie prawidłowości kształtujących zjawiska masowe i związki, jakie między nimi zachodzą.

Zjawiska masowe to procesy powtarzające się dużą liczbę razy. Wykazują one prawidłowości czy tendencje, dające się zaobserwować w dużej masie. Tendencje nie byłyby dostrzegalne, gdyby badano tylko pojedyncze przypadki. Do zjawisk masowych należą procesy gospodarcze (np. produkcja, konsumpcja), demograficzne (np. urodzenia, zgony) czy społeczne (np. wypadki drogowe).

Statystyka spełnia trzy podstawowe funkcje: informacyjną, analityczną oraz prognostyczną.

Statystyką publiczną nazywamy system zbierania, gromadzenia, przechowywania i opracowywania danych statystycznych oraz ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wyników badań statystycznych jako oficjalnych danych statystycznych. Dane te dotyczą sytuacji ekonomicznej, demograficznej, społecznej oraz środowiska naturalnego.


     Strona 1/16      >>>>


O nas   Kontakt    Regulamin   Zgłoś problem   Polityka prywatności