Aktualności:

Dane GUS o przeciętnym wynagrodzeniu sa niemiarodajne?

4054,89 zł - tyle według danych Głównego Urzędy Statystycznego wyniosło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w I kwartale 2015 roku. Tymczasem pojawia się wiele głosów, które kwestionują miarodajność tych danych jako wskaźnika wysokości wynagrodzeń w Polsce.
więcej..

Seminarium nt. Banku Danych Lokalnych GUS w PTE

"Wykorzystanie danych Banku Danych Lokalnych GUS do analiz ekonomicznych" było tematem seminarium naukowego, które w Oddziale Warszawskim PTE w dniu 14 maja 2015 r. poprowadził mgr Bogusław Lasocki.
więcej..

Seminarium naukowe prof. dr. hab. Józefa Oleńskiego

W dniu 18 marca 2015 r., w siedzibie Urzędu Statystycznego w Warszawie, odbyło się seminarium pt. Rola statystyki publicznej w infrastrukturze informacyjnej państwa, które poprowadził prof. zw. dr hab. Józef Oleński. Seminarium dedykowane było obchodom Dnia Statystyki Polskiej, który przypada 9 marca.
więcej..

Finał XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej

Zawody III stopnia (centralne) XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbyły się 28 i 29 marca 2015 r. (sobota i niedziela) w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej GUS w Jachrance koło Warszawy.
więcej..

Wiadomości Statystyczne nr 4/2015

Dostępny jest już kolejny numer miesięcznika Wiadomości Statystyczne, poświęcony metodologii, teorii i praktyce badań i analiz statystyki publicznej, realizowanych w kraju i za granicą.
więcej..

Wszystkie newsy


 

Strefa studenta - programy statystyczne


Projekt R


R jest językiem programowania do obliczeń statystycznych i tworzenia wykresów. W praktyce język R stanowi podstawę wielu projektów programistycznych związanych ze statystyką. Jedną z zalet tego języka jest łatwość tworzenia wykresów dobrej jakości. R jest rozpowszechniany na podstawie licencji GNU (Free Software Foundation). Dostępne są wersje dla różnych dystrybucji Uniksa (Linuks, FreeBSD) , Windows i MacOS.


Strona główna projektu

Download

Podręczniki R

R-journalPSPP


PSPP ma w założeniu zastępować komercyjny i dosyć drogi program SPSS. Program ma większość funkcji swojego komercyjnego odpowiednika, z kilkoma wyjątkami. Dane można importować z wielu rodzajów arkuszy kalkulacyjnych (m in. Gnumeric, i OpenOffice), baz danych i plików tekstowych. Składnia i pliki są kompatybilne z SPSS. Jest rozpowszechniany na podstawie licencji GNU (Free Software Foundation).


Strona główna programu

Download

PodręcznikiDAP

Program statystyczny będący bezpłatnym odpowiednikiem komercyjnego programu SAS. W przeciwieństwie do R może analizować duże bazy danych. Aby w pełni wykorzystać funkcjonalność programu wymagana jest minimalna znajomość języka C. DAP jest dostępny w wersjach na różne platformy Linuxa.


Strona główna programu

DownloadStatistical Lab


Jest to zestaw narzędzi do analizy statystycznej i wizualizacji danych. Program stworzono przy wykorzystaniu procedur języka R. Program został opracowany i jest rozwijany w centrum informatycznym Free University of Berlin.


Strona główna programu

Download
OpenStat


Bezpłatny program statystyczny stworzony przez Billa Millera. Dostępna jest wersja żródłowa programu napisana w Borland C++ Builder5.


Strona główna programu
O nas   Kontakt    Regulamin   Zgłoś problem   Polityka prywatności